Brochurer
Principprogram
Arbejdsprogram
Mærkesager
Politiske udspil
Politics - other languages
 
Udlændingepolitisk valgoplæg 2005
01-02-2005

DANSK FOLKEPARTI
UDLÆNDINGEPOLITISK VALGOPLÆG
Danmark er nu foregangsland i Europa

Et styrket Dansk Folkeparti er garanten for, at stramningerne
på udlændingeområdet ikke bliver udhulet, men at der
hele tiden bliver foretaget de nødvendige tilpasninger og forbedringer.

Christiansborg februar 2005

Danmark er ikke et indvandrerland. Takket være Dansk Folkeparti er denne selvfølgelighed nu ved at være almindelig politik på Christiansborg.

På udlændingeområdet er der takket være Dansk Folkeparti sket utrolig meget positivt til gavn for det danske folk. Men nu skal vi videre. Vi skal have gang i hjemsendelserne, ligesom der yderligere skal strammes op i forhold til indvandringen. Udlændinge skal respektere dansk skik og brug samt danske love og regler. Vil de ikke det, skal de forlade landet. Tildelingen af dansk indfødsret er - efter en kort, positiv periode lige efter valget - ved at smuldre igen efter at VK-regeringen pludselig lod Socialdemokraterne komme til fadet igen. Den situation vil Dansk Folkeparti ikke længere acceptere. Vi vil nu forlange at Anders Fogh Rasmussen vælger side.

Opnåede resultater:

Dansk Folkeparti har sammen med regeringen siden november 2001 foretaget en række nødvendige stramninger i udlændingepolitikken, som har gjort Danmark til beundret foregangsland i Europa.

Resultatet er et betydeligt fald i antallet af asylansøgere og familiesammenføringer

2001

2002

2003

2004*

Antal personer, der har søgt asyl i Danmark

12.512

6.068

4.593

2.981

Antal opholdstilladelser

6.263

4.069

2.447

1.318

Anerkendelsesprocent af asylansøgere

53%

28%

22%

9%

Antal personer, der har søgt familiesammenføring i Danmark

15.370

11.250

6.520

5.259

Antal familiesammenføringstilladelser

10.950

8.151

4.791

3.582

* januar til november.

Vi er nået langt, men der kan fortsat gøres meget på udlændingeområdet. Derfor er det nødvendigt at Dansk Folkeparti bliver styrket ved valget.

Dansk Folkeparti er garanten for, at stramningerne på udlændingeområdet ikke bliver udhulet, men at der hele tiden bliver foretaget de nødvendige tilpasninger.

Dansk Folkeparti vil arbejde for:

  1. Permanent opholdstilladelse efter 10 års ophold i Danmark. I dag kan der gives opholdstilladelse efter 7 års ophold. Den permanente opholdstilladelse kan kun gives til familiesammenførte og indvandrere.
  2. Ingen flygtning kan opnå permanent opholdstilladelse. Danmark er ikke forpligtet af flygtningekonventionen til at give permanent ophold til flygtninge. Flygtninge skal ikke blive til indvandrere. Flygtninge skal som hovedregel hjem, når forholdene er til det.
  3. Nedbryd ghettoerne. Med henblik på at nedbryde ghettoerne skal beboere i ghettoer, der er på offentlig forsørgelse, kunne pålægges at flytte til en anden bolig i en anden boligafdeling. Det kan blive nødvendigt at flytte beboere til en bolig i en anden kommune.
  4. Flygtninge skal ikke kunne flytte frit, før de er selvforsørgende. Flygtninge der er boligplaceret rundt om i landet, skal ikke frit kunne flytte før integrationsperioden på tre år er forløbet. Kravet er, at de skal være selvforsørgende og selv kunne betale for den nye bolig. Det skal det offentlige ikke.
  5. Flygtninge skal hjælpes i nærområdet. Fokus på hjælp til flygtninge i nærområdet. DANIDA-midler skal anvendes til at hjælpe flygtninge i nærområder til f.eks. Afghanistan, Somalia, Iran og Irak. Dansk Folkeparti foreslår, at der allerede i Finanslov 2006 fra DANIDA-midlerne øremærkes et betydeligt beløb til dette formål.
  6. Ingen bistand til ulande, der ikke tager egne borgere retur. Efter den seneste finanslovsaftale mellem regeringen og DF er det nu muligt at trække i bistanden. Men DF vil kræve, at bistanden skal stoppes med det samme, såfremt ulandet ikke vil tage sine egne borgere retur fra Danmark, når de har fået afslag på ansøgning om opholdstilladelse.
  7. Grænsekontrollen genindføres. For at bekæmpe menneskesmugling og menneskehandel genindføres grænsekontrollen ved landegrænserne og i havne og lufthavne med udenrigstrafik. Primært ønsker Dansk Folkeparti Schengen-aftalen ophævet, sekundært, at grænsekontrollen gennemføres midlertidigt, som Schengen giver ret til.
  8. Statsborgerskab. Betingelserne for at opnå statsborgerskab (indfødsret) skal skærpes yderligere. Reglerne er blevet skærpet de seneste år, men Dansk Folkeparti mener, at alle der søger dansk statsborgerskab skal kunne tale et ordentligt dansk på 9. klasses niveau og ikke have begået kriminalitet. Terrorister der har fået dansk indfødsret, skal have statsborgerskabet annulleret.
  9. Stop for genopdragelse i hjemlandet. Ifølge dagspressen sendes op mod 5.000 børn hvert år til forældrenes hjemland på såkaldt ”genopdragelse,” fordi børnene er blevet for danske. Formålet med genopdragelsen er at de skal lære at tage afstand fra det danske samfund, danske værdier og vesteuropæisk kultur og tankegang. Hvis det er muligt at udvise forældrene, skal det ske. Ellers skal der trækkes i sociale ydelser.
  10. Ferieflygtninge. Der er et betydeligt antal flygtninge, der rejser på ferie i det land, de er flygtet fra. Hvis dette konstateres, skal opholdstilladelsen i Danmark ophæves omgående.
  11. Udlændinge skal motiveres til at rejse hjem. Flygtninge, familiesammenførte og andre udlændinge, der allerede har permanent opholdstilladelse, skal motiveres til at rejse hjem. Der er mange flygtninge i Danmark, for eksempel fra Balkan og fra de palæstinensiske selvstyreområder, der burde rejse hjem og være med til at genopbygge deres land. Selv om de har permanent opholdstilladelse i Danmark skal de motiveres og have tilbud om repatriering, så de rejser hjem.
  12. Danske værdier gælder i Danmark. Der gives kun opholdstilladelse til udlændinge, der underskriver en erklæring om at ville overholde danske love og regler samt ville indordne sig under danske værdier, demokrati og ligeværd mellem kønnene. Intet knæfald overfor særlig adfærd eller skikke – hverken i skolen eller på arbejdspladsen.
  13. Opholdstilladelse - med betingelser. Der skal kun gives opholdstilladelse til familiesammenførte på betingelse af at udlændingen underskriver erklæring om, at vedkommende uhindret kan og vil rejse hjem eller til et tredjeland, der kan anvises af Danmark om nødvendigt, hvis grundlaget for opholdstilladelsen bortfalder (begået kriminalitet, skilsmisse m.m.).
  14. Ingen opholdstilladelse til flygtninge, der ikke kan rejse hjem.. I dag får flygtninge, der ikke kan rejse hjem, opholdstilladelse efter 18 måneders forgæves udsendelse. Denne regel ophæves.
  15. Udvisning gøres lettere. Udvisningsreglerne præciseres således, at det bliver lettere for domstolene at udvise kriminelle udlændinge.
  16. Nul tolerance overfor kriminelle udlændinge. Fængselsdømte udlændinge skal ikke kunne opnå prøveløsladelse. Det skal gøres lettere at udvise udlændinge.
  17. Nul tolerance overfor terrorister. Der indføres nul tolerancepolitik overfor personer og organisationer, der støtter terrororganisationer og terrorisme. Sådanne organisationer ophæves og personerne udvises.
  18. Ikke stemmeret til udlændinge fra tredjelande. Kun udlændinge fra Norden og EU skal kunne stemme ved kommunale valg i Danmark. Stemmeret til Folketinget skal fortsat kun gælde for danske statsborgere.
  19. Kvoteflygtninge skal principielt hjælpes til en ny fremtid i deres oprindelige nærområde - ikke i Danmark.
  20. Større sikkerhed med visum. Visum skal fremover indeholde fingeraftryk og registreres centralt. Det har vist sig, at der har været rod med udstedelse af visa på ambassaderne i Kina, Pakistan og Polen. Desuden forsvinder mange personer, når de kommer til Danmark. Der er eksempler på, at hele sportshold er forsvundet. Måske er de rejst til andre lande, måske lever de illegalt i Danmark. Derfor skal reglerne strammes.
  21. Sproglov indføres. Der indføres en sproglov, der understreger, at i Danmark gælder det danske sprog mellem det offentlige og borgerne. Danske myndigheder skal ikke betjene borgerne på andre sprog end dansk.
  22. Skolekontrakt indføres. Der indføres en kontrakt mellem skole og forældre om forældrenes og børnenes ansvar i forhold til undervisningen, lektier, fravær, adfærd i skolen m.m.
  23. Loven om opholdstilladelse til forkyndere ophæves. Religiøse forkynderes mulighed for opholdstilladelse i Danmark ophæves. Udenlandske forkyndere, f.eks. imamer, har i dag mulighed for at få opholdstilladelse i Danmark på visse betingelser. Loven ophæves.
  24. Nordiske aftaler ophæves. De fælles nordiske aftaler om fri indrejse og bosætning ophæves, idet der er risiko for en tilstrømning af flygtninge fra Sverige i tilfælde af et sammenbrud i den svenske velfærdsstat.
  25. Familiesammenføringsreglerne skærpes. Bankgaranti ved familiesammenføring skal op på 100.000 kroner.
  26. Stop for skatteyderbetalt tolkehjælp efter tre år. Der har været mange beretninger om, at udlændinge, der har været i landet i årevis, får betalt bistand af tolke - eksempelvis i forbindelse med erhvervelse af førebevis eller i forbindelse med retssager. Vil en udlænding efter tre i år landet stadig have tolk med, må vedkommende betale selv.
  27. DNA-test af alle familiesammenførte børn. Det har vist sig, at mange familiesammenførte børn i virkeligheden ikke er børn af de personer, der hævder at være deres forældre.
 Tilbage
 Print