Folketingsmedlemmer
Folketingskandidater
Regionsrådsmedlemmer
Ordførerposter
Byrådsmedlemmer
Europa-Parlamentet
Aftaler og forlig
Politiker-billeder
TV fra salen
 
Politik

Arbejdsprogram for DF i Guldborgsund kommune

Dansk Folkeparti vil sikre, at der er kvalitetstilbud til alle borgere og alle aldersgrupper fordelt i hele kommunen og det indebærer følgende:

  • Det skal sikres, at plejepersonalet i ældreplejen har tid nok. Vi skal bruge udtrykket borgertid. Tiden hos den enkelte ældre er afgørende for kvalitetsopfattelsen.

  • Det skal sikres, at vores ældre medborgere altid kan få tilbudt en ældrebolig i nærområdet.

  • Det skal sikres, at vores folkeskoler får et højt fagligt sigte og mulighed for at bruge nye redskaber i undervisningen.

  • Det skal sikres, at normeringerne i vores pasningstilbud til børn og unge afspejler kvalitet. Vi skal bruge udtrykket børnetid. Det er vigtigt, at der er mulighed for tid til det enkelte barn eller den unge.

  • Det skal sikres, at der er gode fritidstilbud af høj kvalitet i hele kommunen, gode rammer (bygninger) og indhold.

  • Det skal sikres, at der er mulighed for bosætning i hele kommunen. Det indebærer, at der skal være byggegrunde til stede geografisk fordelt i hele kommunen.

  • Det skal sikres, at Nykøbing Falster fortsat kan udvikles og fastholdes som uddannelses by.

  • Det skal sikres, at kommunen altid har erhvervsgrunde til rådighed.

  • Dansk Folkepart vil arbejde for, at der kommer et nyt kulturhus/ motorcykelmuseum i Stubbekøbing.

  • Dansk Folkeparti vil arbejde for udvikling og fremdrift i alle center byerne i Guldborgsund kommune.  

 Tilbage