Pressemeddelelser
 Presseafdelingen
 Billeder
 Valgfilm
 Årsmødetaler
 Annoncer
 Logoer

 
Pia om statsministerens nytårstale 2002

01-01-2002 

PRESSEMEDDELELSE

Som en umiddelbar kommentar til statsminister Anders Fogh Rasmussens nytårstale, udtaler Dansk Folkepartis formand, Pia Kjærsgaard:

- Statsministerens første nytårstale var som gymnasiestil til 8 med pil op - pæn og nydelig, uden på nogen måder at være prangende. En del filosoferen, lidt botanik - og så at vi allesammen skal være selvstændige, frie, selvforsørgende og have masser af plads i lyset.

- Jeg kunne godt have tænkt mig, at talen fra en splinterny statsminister med et sikkert parlamentarisk grundlag, havde vist noget mere handlekraft.

- Ganske vist beskæftiger Anders Fogh Rasmussen sig med enkelte omåder, som betød noget i valgkampen, eksempelvis sygehusventelisterne, mens han så overraskende springer udlændingeområdet over.

- Hvad er det, befolkningen kan forvente på det område, der virkelig har betydning for danskerne? Hvordan skal det historiske VOK-flertal bruges?

- Til gengæld glæder det mig, at statsministeren har lyttet til Dansk Folkepartis ønske om at fjerne overflødige råd, nævn og institutioner. Det kunne eksempelvis gælde Dokumentations- og Rådgivningscenteret for Racediskrimination og Nævnet for Etnisk Ligestilling.

- Jeg er ligeledes glad for statsministerens klare støtte til USA i forbindelse med udsendelsen af danske tropper. Også her er et område, hvor regeringen kan regne med Dansk Folkepartis fulde opbakning.

 Tilbage