Christiansborg, torsdag den 28. januar 2010
PRESSEMEDDELELSE
Pia Kjærsgaard besøger Danske Kvinder i England
Fredag den 29. januar drager Pia Kjærsgaard til London, hvor hun skal besøge foreningen Danske Kvinder i England, og tale til dem i den Danske Kirke i Regents Park i London.
Danske Kvinder i England har eksisteret siden 1959, og udsprang af det ekstraordinære sammenhold der udviklede sig blandt danske i England under 2. Verdenskrig. Under krigen var kirken et naturligt kulturelt samlingssted for danskere i London, og det udviklede sig så i efterkrigsårene. Danske Kvinder i England samles om kulturelle arrangementer, og står for forskellige velgørenhedsarrangementer til fordel for kirken i London.
- De danske kvinder i England er et godt eksempel på, hvordan man kan falde til i et nyt land, og så alligevel holde kontakten til hjemlandet ved lige. Jeg glæder mig til at møde dem, siger Pia Kjærsgaard.
Ved foredraget taler Pia Kjærsgaard om sit liv i dansk politik.