Månedens DF´er - juni 2010
Månedens DF´er - juli 2010
Månedens DF´er - august 2010
Månedens DF´er - september 2010
Månedens DF´er - oktober 2010
Månedens DF´er - november 2010
Månedens DF´er - december 2010
Månedens DF´er - januar 2011
Månedens DF´er - februar 2011
Månedens DF´er - Marts 2011
Månedens DF´er - april 2011
Månedens DF´er - maj 2011
Månedens DF´er - juni 2011
Månedens DF´er - juli 2011
Månedens DF´er - august 2011
Månedens DF´er - september 2011
Månedens DF´er - oktober 2011
Månedens DF´er - november 2011
Månedens DF´er - december 2011
Månedens DF´er - januar 2012
Månedens DF´er - Februar 2012
Månedens DF´er - Marts 2012
Månedens DF´er - April 2012
 
 

Månedens DF´er
 
Navn: Bente Kronborg Flensted

Alder: 28 år

Status: Gift og mor til Mikkeline fra december 2008

Arbejde: 2. viceborgmester i Ringkøbing-Skjern Kommune og receptionist hos Danland i Søndervig

Medlem af DF siden: Jeg blev meldt ind i forbindelse med folketingsvalget i 2001, dengang hjalp jeg til som ballonpige

Hvorfor er du medlem af DF?
Det er der mange gode grunde til, og jeg kan jo skrive en lang fristil som svar på det spørgsmål. Først og fremmest er det fordi, at Dansk Folkeparti er det parti, der bedst matcher mine holdninger. Dansk Folkeparti er det eneste parti, som for alvor tør tage fat på værdidebatten. I mine øjne er den noget af det allervigtigste i politik, da det netop er værdidebatten, der bestemmer, hvordan Danmark kommer til at se ud om for eksempel 20 år. Er Danmark blevet et ”multikulturelt mekka”, eller er vores land fortsat baseret på dansk kultur og danske værdier?

Hvad er dine mærkesager?

Alle områder inden for det politiske liv er jo interessante og vigtige. Det, der i første omgang fangede min opmærksomhed i Dansk Folkepartis arbejdsprogram, var den store fokus på udlændinge- og EU politikken. Gennem årene har mange andre områder også fanget min opmærksomhed, blandt andet uddannelses- og retspolitik, som jeg finder meget interessant. I byrådet arbejdet jeg dagligt med kultur- og fritid og anbringelser af børn. Det er selvsagt noget, som jeg interesserer mig meget for.

Da du blev valgt til formand for DF Ungdom sagde du, at du ser et forbillede i Pia Kjærsgaard. Men hvem ser du næstmest op til og hvorfor?

For mange af os i DFU er der ikke nogen tvivl om, at Pia er det helt store forbillede. Hun personificerer jo alt det, som Dansk Folkeparti står for. Alt det, som vi synes, er så godt. Men hvis jeg skal se ud over den politiske verdens personligheder, må jeg vende ansigtet mod nord og mod Balling, en lille by uden for Skive, hvor min bedstefar bor. Han er et forbillede for mig. Han har gennem sit knap 90-årige liv været en af de mange, som har knoklet i markerne og bidraget til at opbygge det land, som vi har i dag. Han har oplevet 2. verdenskrig. Han har levet langt liv, hvor han har mistet hovedparten af sin familie, heriblandt hans højt elskede hustru. På trods af hans høje alder lever han stadigvæk et aktivt liv, hvor han i store træk klarer sig selv i det hjem, hvor han har boet i 30 år. Det hjem, hvor han og min bedstemor tilbragte de sidste år af deres liv sammen. Han er et forbillede for mig, og jeg håber meget, at hvis jeg skulle blive 90 år, så vil jeg være i stand til at klare mig bare halvt så godt, som han gør

Du er formand for DFU og du er 2. viceborgmester i Ringkøbing-Skjern Kommune. Hvor mange timer arbejder om ugen bruger du på dit politiske arbejde?
Mange timer. Det har jeg ikke tal på, for ”jobbet” som politiker indebærer jo mange forskellige opgaver. Det kan være planlægning af en kommende DFU-kampagne, det kan være budgetplanlægningsmøder i kommunen, det kan være en journalist, der ringer, det kan være en rapport, der skal læses, det kan være mails, der skal besvares og så videre og så videre. Men hvis man vil være politiker, så er det en livsstil og et kald, man siger ja til. Det politiske cirkulerer altid i baghovedet, men jeg kan godt lide at have meget at lave, og jeg gør det jo, fordi jeg brænder for det. Når det er sagt, så synes jeg, at det er vigtigt, at man også ”tager den anden kasket på” og er privatperson helt uden politik.

Du sidder i byrådet i Ringkøbing-Skjern Kommune med din mand, begge for Dansk Folkeparti. Bliver det ikke for meget politik engang imellem?

Det er sjovt, for det spørgsmål får vi tit. Men her er det netop, at det er vigtigt engang imellem at tage den private kasket på og ikke være byrådsmedlemmer eller landformand for DFU, men bare være et helt almindeligt ægtepar med hus og en have, der skal passes. Og langt hen ad vejen, synes jeg faktisk, at vi er gode til det. Men vi tænker ikke så meget over det, for politik har været en del af vores forhold fra dag ét, så det er jo det, som vi kender.

Hvad laver du så, når du har fri?

Jeg bruger tid sammen med min familie, eller jeg tager på shoppetur med en veninde. Og så danser jeg jazzballet, det er faktisk den måde, jeg bedst holder ”helt fri" på. For når jeg skal koncentrere mig om nye trin, så er hjernen helt opslugt af det. Telefonen ligger jo i tasken, og der er ikke plads til at tænke over de store politiske udfordringer, som jeg ellers godt kan gå og gruble over. Det er en rar fornemmelse, og bagefter er hovedet helt klar igen.

Hvad skal du lave i juli måned?

Jeg har en række møder i DFU, og så er der også lige et enkelt møde i kommunen. Desuden kommer min mands to store børn på ferie. Selv skal jeg nu ikke på ferie, for der skal nok bruges meget tid på at læse de 1604 spareforslag som borgere og ansatte i Ringkøbing-Skjern Kommune er kommet med til de fremtidige budgetter. Jeg glæder mig nu til at læse de mange forslag. Det må jeg indrømme.

Du har været i Bruxelles flere gange. Hvad er godt, og hvad er mindre godt ved byen?
Jeg har været i Bruxelles fire gange med DFU, og vi fik set parlamentet, kommissionen, Brügge og meget, meget andet. Jeg synes primært, at Bruxelles er en hektisk storby, hvor alt går meget stærkt og er meget "business"-præget. Når vi har været af sted med DFU, har tiden ikke været til at komme ud og se det "almindelig" Bruxelles. Det kunne jeg nu godt tænke mig, for jeg er sikker på, at byen byder på meget andet end jakkesæt og bærbare computere. Men byen har nu også mange kulturelle attraktioner, som bestemt skal opleves.