Hvorfor er du medlem af DF? Det er meget nemt at svare på. Det er det eneste parti i folketinget, som står for de samme værdier som mig selv. Grunden til, at jeg ikke kun nøjes med at stemme på partiet, men også har valgt at melde mig ind i partiet, er, at jeg gerne vil være med til at præge partiets politik fremover i lokalsamfundet.
Ud over at være formand for DF’s lokalforening i Vordingborg, er du også medlem af kommunalbestyrelsen i Vordingborg Kommune. Hvordan er det? Før jeg blev valgt ind i kommunalbestyrelsen i 2010 har jeg fra 2008 været med til vores gruppemøder på rådhuset inden kommunalbestyrelsesmøderne, så allerede der fik jeg snust en smule til, hvordan det er at være kommunalpolitikker. Nu hvor jeg så er kommet ind, er jeg startet sådan lidt på den ”jyske” måde, jeg kommer selv fra Jylland, med at bevare begge ben på jorden og ligesom tage det lidt af gangen. Det har ikke været noget med at komme som nyt medlem og så tro, at man kan lave det hele om den første dag. Jeg har dog følt mig meget velkommen i bestyrelsen.
Du er også næstformand i Vordingborg Kommunes Teknikudvalg. Hvad indebærer det? Under møderne i teknikudvalget er der ikke den store forskel på at være medlem og så at være næstformand. Ikke andet end jeg er formanden stedfortræder ved fravær på møderne. I det daglige er der dog den forskel, at det er mig, som pressen henvender sig til, når de ikke kan få fat i formanden. Men jeg ser os alle i teknikudvalget som ligeværdige.
Hvad er du indtil videre mest stolt over, at du har fået ændret i din tid som kommunalpolitiker? Ja, Ja rolig nu. Jeg har kun været det i 11 måneder, og jeg gik som sagt ind i det på den ”jyske” måde, så ting tager tid. Men jeg ser fortrøstningsfuld på fremtiden, idet vi er tre (Yvette Espersen og Heino Hahn) i byrådet, som arbejder fortrinligt sammen og supplerer hinanden godt. Så i fremtiden skal vi nok få ændret på nogle ting, så man kan være stolt af at havde stemt på en DF’er.
Du bor i Vordingborg. Hvorfor er det en dejlig by? Byen ligger tæt på skov og strand. Selve byen har mange forskellige kulturelle ting som for eksempel borgcenteret (et borg-museum med mange aktiviteter for børn. Kan bestemt anbefales, red.,) og så er der de butikker man i det daglige har brug for. De personer, der lever i Vordingborg by og omegn, føler jeg også er meget nede på jorden. Desuden er de indvandrere, som er flyttet hertil meget godt integreret i samfundet, så her i byen behøver man ikke være bange for at gå ud om aftenen. Alt i alt er Vordingborg en dejlig købstad at leve i.
Hvad laver du i din fritid? Meget af min fritid bruger jeg sammen med mine venner. Desuden er jeg medlem af hjemmeværnet, hvor jeg er gruppefører. Jeg spiller også badminton et par gange om ugen i den lokale klub. Desuden er jeg meget sportsinteresseret, så jeg ynder meget at se på sport i det lokale samfund (især fodbold, badminton og volleyball). Min familie, som bor i Jylland og på Fyn, besøger jeg også en gang imellem, så jeg har rigeligt at bruge min tid på. Nogle gange kunne jeg godt ønske mig, at der var mere end 24 timer i døgnet.
Hvor rejser du helst hen i ferier? Og hvorfor? Jeg ynder at rejse til Asien (især Thailand og Filippinerne). Der er mange grunde til dette, men den væsentligste er, at min kone kommer fra Filippinerne. Men jeg tager også til Asien på grund af varmen og den gæstfrihed, man bliver mødt med. Der er en meget stor kulturforskel fra det hjemlige, så der er en masse at se og opleve dér. Efter sådan tre uger under sydens sol føler man, at ens batterier er blevet fuldt opladte igen. Alt er simpelthen så dejligt dernede. Det største minus er den lange flyvetid på elleve timer, men glæden ved at være fremme overskygger alt dette. Så jeg kan kun anbefale jer alle sammen at prøve sydens sol. Oplev verdenen mens I kan det, og hav minderne når I bliver gamle.
Hvad er dit forhold til julen? Hvis jeg skal være helt ærlig, synes jeg, at julen er blevet for meget et gaveræs. Man fiser og farer hele december måned efter gaver for derefter at bytte de gaver, man har fået, i januar måned. Julen er blevet meget stressende her i Danmark. I fremtiden har jeg da også overvejet at holde jul i Asien.
Hvad skal du spise juleaften? And, flæskesteg eller noget helt tredje?
And og flæskesteg hører ligesom julen til, så den tradition vil jeg bibeholde og så lige risalamanden som prikken over i-et. Og så vil jeg da gerne slutte af med at ønske alle en god jul samt et godt nytår.