Pressemeddelelser
Presseafdelingen
Billeder
Årsmødetaler
Valgfilm
Annoncer
Logoer
Other languages
 

  Christiansborg, den 1. april 2008/kkb 

PRESSEMEDDELELSER 

Camre vred over at blive taget til indtægt for EU-formands afstandtagen fra Wilders film 

Dansk Folkepartis europarlamentariker, Mogens Camre, er vred over, at Europaparlamentets formand Hans-Gert Pöttering i forbindelse med offentliggørelsen af Geert Wilders film ”Fitna” har taget hele Europaparlamentet til indtægt for, at islam ikke er en voldelig religion og har lagt afstand til Wilders film. 

- Han taler ikke for mig. Det minder mig om noget fra Den Øverste Sovjet, hvor formanden bare per automatik kunne regne med, at hans synspunkt var delt af alle de andre medlemmer, siger Mogens Camre. 

- Jeg vil ikke tages til indtægt for, at islam ikke er en voldelig religion, når der hver dag foregår blodige voldshandlinger i islams navn og tillige talrige grove menneskerettighedsovertrædelser mod mennesker i den muslimske verden. De rædselsvækkende meningstilkendegivelser, som Wilders film indeholder, fremsættes live af Irans præsident, hr. Almadinejad og en række fremtrædende imamer, og det forekommer nærmest komisk, at Pöttering mener bedre at vide, hvad islams mål og midler er, end islams egne talsmænd. At de holdninger, de islamiske talsmænd fremsætter i filmen skulle være udtryk for nogle dybe religiøse følelser, som Pöttering hævder, er ganske absurd. De udsagn og de citater fra koranen, som gengives i filmen, er sådan, at de kun kan fordømmes.   

- Jeg vil på enhver måde støtte Geert Wilders, hvis film er helt nødvendig for forståelsen af den kulturkløft, der eksisterer mellem Vesten og islam, siger Mogens Camre. 

- Mogens Camre er overbevist om, at flere europaparlamentarikere føler, at Pöttering gik for vidt, da han på vegne af hele parlamentet udtalte sin afstandtagen fra Wilders film. 

- Jeg ved ikke, om Pöttering taler på vegne af et flertal i Europaparlamentet, men han må i hvert fald vente til et sådant flertal rent faktisk udkrystalliserer sig i form af en afstemning, før han udtaler sig. Så vil vi, der ikke er enige i synspunktet, også have mulighed for at fremkomme med vore synspunkter, siger Mogens Camre.

 Tilbage
%>
 Print